×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Вонредна седница на Советот поради пожарот на Краста

  20.06.2024 08:38 | KumanovoNews

  Советот на Општина Куманово денеска ќе одржи вонредна седница за состојбата и превзмените мерки за гаснење на пожарот на депонијата Краста.

   

  Вонредна седница на Советот поради пожарот на Краста

  Предлогот за одржување на итната седница е на опозицијата во Советот, СДСМ и коалицијата.

  Советниците ќе побараат од надлежните институции информација  и за преземените мерки за отстранување на штетните последици по здравјето и имотот на граѓаните. 

  На седницата се поканети директорот на ЈП “Чистота и зеленило“, претставници на МВР, инспекциските служби за заштита на животна средина, месните заедници на селата Пчиња, Студена Бара и Вак`в и други.

  Пожарот во депонијата Краста, каде се изнесува сметот од Куманово, избувна пред три дена, а непријатната миризба и загушливиот чад најмногу се чувствуваат во котлината на селата Пчиња, Студена Бара и Вак’в, но и на периферијата на градот.

  Жителите на Пчиња и околните села излегоа на протест и го блокираа изнесувањето на сметот од градот, со обвинување дека надлежните не преземале доволно мерки за да се спречи пожарот.