15. 03. 2010 08:39

Нино и „Кумановски тамбураши„ за Велигден во Канада

Нино и „Кумановски тамбураши„ за Велигден во Канада

 Фолк-пејачот Нино Величковски и неговите „Кумановски тамбураши„ за велигденските празници ќе гостуваат во Канада. На покана на Кумановското друштво на иселеници во Торонто,од 25 март до 7 април ќе престојуваат во Торонто.

 -Место дома, велигденските јајца ќе ги вапсаме со нашите иселеници. Имаме закажано два концерта, а можеби ќе има уште два и сите ќе бидат во Торонто. На наше големо задоволство ќе ја презентираме нашата македонска, а пред се кумановската песна. Задоволството е поголемо што првпат заедно одиме преку барата. „Кумановски тамбураши„ не биле досега, додека јас бев пред 20 години, па сега. Се што работевме заедно во предходните 7 години, ќе имаме можност да го претставиме пред нашите иселеници, вели Нино.

 Нино чека виза и за Австралија, каде со неговата колешка Анета Наковска еден месец треба да гостуваат во седум градови. Турнејата е предвидена од почетокот на мај.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk