×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Партиско соопштение се објавува со цитирање на изворот, а не интегрално

  24.06.2020 20:15 | KumanovoNews

  Пишува: Мирослава Бурнс

  Објавеното партиско соопштение на ВМРО ДПМНЕ на веб страницата на 24 Инфо, осамна без никаква атрибуција на изворот, со интегрално пренесување, без стандардното и многу потребно оградување кое што инаку има за цел да ја обезбеди професионалната дистанца меѓу политичките субјекти и новинарите.

  Партиско соопштение се објавува со цитирање на изворот, а не интегрално

  Затоа, во информативните жанрови, новинарот не тврди, туку постојано цитира, прашува извори, контактира различни страни и останатото го остава на судот на јавноста. Првичниот наслов на текстот кој го рецензираме гласеше ,,Оливер Спасовски лаже како неговиот идол Зоран Заев”.

  Набрзо потоа, текстот го менува насловот и се додава дека тоа е всушност тврдење на ВМРО-ДПМНЕ, меѓутоа без да се посочи од што е истото тврдење инспирирано и на што се однесува. Поради временскиот период во кој е објавен овој текст, можно е истиот да е контрапункт на прес конференцијата на премиерот Оливер Спасовски одржана утринава, во која што тој децидно посочи дека ја одржува во својство на претседател на владата, а не во партиско својство. Но, во неатрибуираниот текст кој го рецензираме, се тврди токму спротивното и тоа неосновано.

  Оливер Спасовски лаже како неговиот идол Зоран Заев. Веднаш ги погази флоскулите кои самиот ги кажуваше на прес конференцијата. Тој е носител на листа на СДСМ, а прес конференцијата во владата ја искористи за пласирање на празни партиски флоскули и манипулации.

  Понатаму, во ниту еден дел од текстот, не е атрибуиран изворот и се поставува прашањето колку од читателите ќе препознаат дека се работи за партиско соопштение, кога тоа не е наведено. Можеби некои ќе помислат дека станува збор за став на непотпишаниот автор, но во секој случај, неопходно е да се цитира изворот, да се обезбедува професионална дистанца од политичките субјекти и добиените информации од партиските соопштенија ако не повеќе, барем редакторски да се обработат и да се наведе изворот.

  Бидејќи ништо од ова не е сторено, добиен е еден медиумски производ кој личи на коментар, не наведува цитати и извори и завршува со предизборниот слоган на ВМРО-ДПМНЕ.