Федерер и Вилијамс најдобри тенисери во 2009 година

23.12.2009 12:30 | KumanovoNews

Рожер Федерер и Серена Вилијамс се прогласени за најдобри тенисери во 2009 година од страна на  Меѓународната тениска федерација - ИТФ.

Федерер и Вилијамс најдобри тенисери во 2009 година

Тие годинава имаа и најмногу успех на најзначајните турнири . За Швајцарецот  Федерер ова е петта награда за најдобар тенисер во светот, додека за Американката, Вилијамс е втор.

Најдобри играчи во двојки се браќата од САД Мајк и Боб Брајан, а нивните сонароднички, сестрите Серена и Венус Вилијамс се најдобри во женска конкуренција. Даниел Берета од Шведска и Кристина Младенович од Франција се прогласени за најдоби во јуниорска конкуренција

Наградите ќе им бидат доделени на 1 јуни во Париз следната година, за време на одржување на турнирот „Ролан Гарос“.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk