Куманово подобар од МЗТ во второто коло од домашното првенство

05.11.2020 09:15 | KumanovoNews

Кошаркарите на Куманово забележаа нова победа во домашното првенство, одкако вчера беа подобри од вториот тим на МЗТ Скопје со резултат 77-73.

Куманово подобар од МЗТ во второто коло од домашното првенство

Кумановчани имаа резултатска неизвесност само во првата четвртина од натпреварот кога МЗТ имаше минимална предност во два наврата. Во вториот период Куманово направи двоцифрена предност која во еден момент имаше максимални 19 поени разлика. МЗТ Скопје резултатски се врати, но Куманово успеја да го исконтролира натпреварот и да не му дозволи предност на тимот од Аеродром.

Александар Андрејевиќ и Јован Црниќ постигнаа по 16 поени во победата на Куманово, а Филип Стојановски го заврши натпреварот со 10 поени.

Трамејн Изабел беше најефикасен во тимот на МЗТ Скопје со 21 поен.

Следниот натпревар Куманово треба да го игра против тимот на Академија ФМП на гостински терен. Во рамките на БИБЛ лигата Куманово требаше да одигра натпревар против Берое од Бугарија, меѓутоа поради позитивни случаи на Ковид-19 кај бугарскиот претставник, натпреварот е одложен.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk