Се зголемува бројот на новозаболени од коронавирус, во Куманово регистирани уште 14 случаи

01.08.2021 18:04 | Сузана Николиќ

Во Центарот за јавно здравје во Куманово регистрирани се 14 нови случаи на ковид-19 од вкупно 72 во земјава. Кај нас во моментот има 71 активен случај.

Се зголемува бројот на новозаболени од коронавирус, во Куманово регистирани уште 14 случаи

Во последните 24 часа се направени 5.759 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19. По градови во: Скопје – 20, Куманово – 14, Тетово – 10, Гостивар – 9, Битола – 7, Струмица – 5, Охрид – 3, Кавадарци, Струга, Кичево и Берово - по 1.

Регистрирани сe 9 оздравени пациенти од: Скопје – 3, Куманово и Штип – по 2, Струмица и Кочани – по 1.

Нема пријавени починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 982.469 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.452 бројката на оздравени пациенти е 150.371, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 588.
Според епидемиолошки анализи во моментов, vо Куманово досега се забоелни 8959, а активни се 71 случај.

 

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk