×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Се одржа Меѓународен турнир во пинг-понг за јуниори и за лица со телесно оштетување

  08.04.2024 15:35 | Сузана Николиќ

  Пингпонгарскиот клуб "Куманово" и Општинскиот сојуз на спортови на Куманово, во саботата организираа Меѓународен турнир во пинг-понг за јуниори до 17 години и лица со телесно оштетување.

  Се одржа Меѓународен турнир во пинг-понг за јуниори и за лица со телесно оштетување

  Турнирот беше  по повод Светскиот ден на спорот 6-ти Април, а учество зедоа четири екипи: ППК "Топспин" од Врање, Р Србија, ППК "Патриоти" од Велес, ППК "Дебар Маало" од Скопје и домаќинот ППК "Куманово", како и лица со телесно оштетување од Скопје и Куманово. 

  Во екипна конкуренција прво место освои "Топспин", второ место "Куманово" и трето место "Дебар Маало". 

  Во поединечна конкуренција прво место освои Лазар Костиќ од ППК "Топспин" - Врање, второ место Андреј Васевски од "Куманово", и трети места Јаков Јакимовски од ППК "Куманово" и Огнен Ристиќ од "Топспин". 

  Во категорија на лица со телесно оштетување, најдобар беше Дејан Алексовски од Скопје, второ местоСтраше Коцевски од Куманово и трет е Ненад Диниќ од Скопје. 

  За најмлад и најнадежен учесник на турнирот беше прогласен десетгодишниот Дарис Мемиќ од ППК "Патриоти" од Велес.